Nasıl Okumak Gerekir?

Elbette Rock Kütüphanesi içerisinde yer alan kitapları rastgele okuma moduyla inceleyebilirsiniz. Fakat muhtemel kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmak adına bazı bilgileri paylaşmak iyi olur diye düşündük.
Kitapların yer aldığı her bir yazı, şöyle bir şablona sahip:
Kitap | Yazar Adı: Ana başlık; yazarın yanı sıra değişken olmak üzere çevirmen, editör, derleyen bilgileri de burada yer alıyor.
Yayınevi, Yayın Tarih(ler)i: Kimi kitaplar aradan yıllar geçince aynı veya farklı yayınevlerince tekrar basılıyor, her yazıda kapak görselinin üzerinde bu bilgiler yer alıyor.
Kitap Kapağı: Görseller maalesef en büyük sıkıntımız. Çünkü Türkiye’deki müzik yayıncılığının en hızlı zamanı 80’lerin sonu ve 90’ların başı. Dolayısıyla artık birçok kitabın basımı yok ve sadece sahaflardan veya bazı kütüphanelerden ulaşılabiliyor. Bu yüzden Rock Kütüphanesi’ndeki kapak görsellerinin birçoğu bozuk, bulanık veya üzerinde neden basıldıklarını bir türlü anlayamadığım dijital logolar yer alıyor. Yine de “En kötüsü, hiç olmamasından iyidir” diyerek bu kapaklara da yer vermek durumunda kaldım. Artık birbirimizi idare edeceğiz.
Kitap İncelemesi: Bu başlık her kitapta yok; her kitapta olması için özel bir çaba göstereceğiz ama… “Kitap İncelemesi” başlığını gördüğünüz kitaplar, sitenin editörü olarak benim bir şekilde ele geçirdiğim, okuduğum, daha iyi tanıtılması adına notlar alıp fotoğraflar çekerek burada yazıya döktüğüm kitaplardır. Nitelik ve hacim itibariyle önemli bulduklarıma öncelik verdim ve mümkün mertebe tüm kitapları elden geçirmeye çalışacağım.
Arka Kapak/Tanıtım: Burası da malum; kitabın tanıtımı için hazırlanan arka kapak yazılarının veya tanıtım bültenlerinin yer aldığı başlık. Gelgelelim, birçok kitabın bu bilgilerine bile ulaşmak mümkün olmadı. Farklı yayınevlerinden farklı edisyonlarla çıkan kitapların tüm basımlarında yer alan arka kapak yazılarına da elimizden geldiğince ulaşmaya çalıştık.
Nerede Bulurum?: Online satın alma linkleri ile, ilgili okuyucuya kestirme yol açtık. Halen basımı bulunabilenler için en popüler üç online kitap satış sitesine link verirken piyasada olmayanlar için sahafların ortak veritabanı ve satış sitesi olan NadirKitap.com’a yönlendirme yaptık.
Site içerisinde sık sık tekrar ettiğimiz üzere, satın almak yerine sadece bir göz gezdirmek isteyenler için de Ulusal Toplu Katalog üzerinden hangi kitabın hangi kütüphanede olduğu bilgisine ulaşmak mümkün.

Kitapların Sınıflandırılması

Kitaplara rastgele değil de yazarı, yayınevi, basım tarihi, türü gibi özellikleriyle arayıp ulaşmak isteyenler için de eklenen her yeni kitapla güncellenecek olan sınıflandırma içeriklerini hazırladık.
Sağ panelde yer alan “Kitapları Sırala” kutusunda istediğiniz seçeneğe tıklayabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: